The thermochemical equation for the dissociation of hydrogen gas into atoms may
ID: 821412 • Letter: T
Question
The thermochemical equation for the dissociation of hydrogen gas into atoms may be written:
H2 > 2H , H=1824.2 kJ
What is the ratio of the energy yield on combustion of hydrogen atoms to steam to the yield on combustion of an equal mass of hydrogen molescules to steam given : 2H2(g) + O2(g) > 2H2O(g) H= -2023.7kJ
must show work
Explanation / Answer
H2 > 2H , Hhydrogen=1824.2 kJ
2H2(g) + O2(g) > 2H2O(g) H= -2023.7kJ
In the second reaction 2 moles of H2 react dividing the whole reaction by 2 the enthalpty for the new reaction
Hnew = H/2 = -2023.7/2 = -1011.85 KJ
Ratio of energy yield = Hydrogen/Hsteam = 1824.2/1011.85 = 1.8
The energy yield for Hydrogen atoms is 1.8 more than that of steam when same mass of Hydrogen is used
This is the reason why Hydrogen is used as a fuel in Rockets and not steam
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.