The theoretical yield of a reaction is the amount of product obtained if the lim
ID: 1049933 • Letter: T
Question
The theoretical yield of a reaction is the amount of product obtained if the limiting reactant is completely converted to product. Consider the reaction: CO (g) + 2 H_2 (g) rightarrow CH_3OH (l) If 13.83 g of CO are mixed with 7.02 g H_2. what is the theoretical yield (in grams) of CH_3OH produced by the reaction? Calculate the amount of each reactant, in moles, initially present using the molar mass of each reactant Calculate the quantity, in moles, of product complete consumption of the limiting reactant Compare the ratio of moles of reactants present to the ratio of the stoichiometric coefficients of the reactants to determine which is the limiting reactant. Calculate the mass of product formed based molar mass of the product.Explanation / Answer
we know that
moles = mass / molar mass
so
moles of CO = 13.83 / 28 = 0.494
moles of H2 = 7.02 / 2 = 3.51
now
the reaction is
CO + 2 H2 --> CH3OH
we can see that
moles of H2 required = 2 x moles of CO
moles of H2 required = 2 x 0.494 = 0.988
but 3.51 moles of H2 are present
so
H2 is in excess and CO is the limiting reagent
CO + 2H2 --> CH3OH
we can see that
theoreitcal moles of CH3OH produced = moles of CO taken
theoretical moles of CH3OH produced = 0.494
now
mass = moles x molar mass
molar mass of CH3OH = 32 g/mol
so
theoretical mass fo CH3OH = 0.494 x 32 = 15.8
so
15.8 grams is the theoretical yield of CH3OH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.