What is the minimum volume of boiling water needed to dissolve 0.200g of sodium
ID: 818974 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
At boiling point:
Volume of water required to dissolve 1 g of sodium benzoate = 1.4 mL
Volume of water required to dissolve 0.200 g of sodium benzoate = 0.200/1 x 1.4
= 0.28 mL
At 25 deg C:
Mass of sodium benzoate dissolved in 1.8 mL of water = 1 g
Mass of sodium benzoate dissolved in 0.28 mL of water = 0.28/1.8 x 1
= 0.156 g
Mass of sodium benzoate recovered = 0.200 - 0.156
= 0.044 g
7. Mixed solvents can be used to increase the solubility of impurities while decreasing the solubility of the compound of interest
=> decreases contamination and increases the recovery yield of the compound of interest
=> increases the efficiency of the recrystallization
8. a. Phthalic acid is a polar compound with O-H bonds while naphthalene is a non-polar compound
=> intermolecular forces in phthalic acid (hydrogen bonding, dipole-dipole interactions and dispersion forces) are stronger that those in naphthalene (dispersion forces only)
=> more energy required to break intermolecular bonds in phthalic acid for melting
=> phthalic acid has higher melting point
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.