Be sure to answer all parts. Calcium dihydrogen phosphate, Ca(H2P04)2, and sodiu
ID: 810242 • Letter: B
Question
Be sure to answer all parts. Calcium dihydrogen phosphate, Ca(H2P04)2, and sodium hydrogen carbonate, NaHCO3, are ingredients of baking powder that react with each other to produce CO2, which causes dough or batter to rise: [unbalanced] If the baking powder contains 3 1.0% NaHCO3 and 35.0% Ca(H2 PO4)2 by mass: (a) How many moles of CO2 are produced from 0.60 g of baking powder? mol CO2 (b) If 1 mol of CO2 occupies 37.0 L at 350 Degree F (a typical baking temperature), what volume of CO2 is produced from 0.60 g of baking powder? LExplanation / Answer
2NaHCO3 + Ca(H2PO4)2 ---> Na2HPO4 + CaHPO4 +2CO2 +2H2O
Total mass of bakingpowder = 0.60 g
31.0% NaHCO3 = 31.0 x 0.60 /100 = 0.186 g
35.0% 0f Ca(H2PO4)2 = 35.0 x 0.60/100 = 0.21 g
No of moles for NaHCO3 = 0.186/84.007 = 0.0022 moles
No of moles for Ca(H2PO4)2 = 0.21/234.05 = 0.000897 moles
from eqn 2 mole of NaHCO3 give moles of CO2 = 2 mole
1 mole of Ca(H2PO4)2 = 2 moles of CO2
2 moles of NaHCO3 requires Ca(H2PO4)2 = 1 mole
0.0022moles require Ca(H2PO4)2 = 1 x 0.0022/2 = 0.0011 moles this means Ca(H2PO4)2 is limiting reactants
0.000897 moles of Ca(H2PO4)2 will give CO2 = 2 x 0.000897 moles= 0.001794 moles of CO2
1 mol of CO2 occupies 37.0 L
So 0.001794 moles will occupy =37.0 x 0.001794 = 0.066378 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.