A mixture of He, Ar, and Xe has a total pressure of 2.90atm . The partial pressu
ID: 809522 • Letter: A
Question
A mixture of He, Ar, and Xe has a total pressure of 2.90atm . The partial pressure of He is 0.300atm , and the partial pressure of Ar is 0.450atm . What is the partial pressure of Xe?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
A volume of 18.0 L contains a mixture of 0.250 mole N2 , 0.250 mole O2 , and an unknown quantity of He. The temperature of the mixture is 0 ?C , and the total pressure is 1.00 atm . How many grams of helium are present in the gas mixture?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
A mixture of helium, nitrogen, and oxygen has a total pressure of 759mmHg . The partial pressures of helium and nitrogen are 244mmHg and 196mmHg , respectively.
What is the partial pressure of oxygen in the mixture?
Explanation / Answer
If the mole fraction of both N2 and O2 are 0.250 (sum = 0.500), then the rest of the mixture is helium (mole fraction He = 1.000 - 0.500 = 0.500).
P He = (mole fraction He)(P total) = (0.500)(1.00 atm) = 0.500 atm He
We can now use the ideal gas law to calculate moles of He, and convert that to grams of He.
PV = nRT
n He = (P He)(V) / RT = (0.500 atm)(18.0 L) / (0.0821 L atm / K mole)(273 K) = 0.402 moles He
0.402 moles He x (4.00 g He / 1 mole He) = 1.61 g He
total pressure = PO2 + PN2 +PHe
759 = PO2 +196+244
PO2 = 319 mmhg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.