Organic Chemistry II Lab 1) Cyclobutane decomposes in a first-order reaction, wi
ID: 808832 • Letter: O
Question
Organic Chemistry II Lab
1) Cyclobutane decomposes in a first-order reaction, with a rate constant of 87 s-1, to form two molecules of ethylene. If the initial concentration is 3 M, what is the concentration after 0.030 seconds? (Please round answer to one significant figure).
2) Cyclopropane thermally decomposes by a first-order reaction to form propene.
A) If the rate constant is 9.2 s-1, what is the half-life of the reaction?
B) How long does it take for the concentration to reach 0.50 of its initial value?
(Please round answers to two significant figures)
Thank you!
Explanation / Answer
1)
let X be the concentration
Xt= X0 * e^-kt
X= 3*e^-87*0.03
X = 0.22M
2) A)T1/2= 0.693/k= 0.693/9.2
= 0.075
B) FOR CONC to become half t= t1/2=0.075s
and since 0.075 already has 2 significant figures t1/2 remains 0.075s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.