Oregon Equipment Company wants to develop a new log-splitting machine for rural
ID: 2479170 • Letter: O
Question
Oregon Equipment Company wants to develop a new log-splitting machine for rural homeowners. Market research has determined that the company could sell 5,000 log-splitting machines per year at a retail price of $700 each. An independent catalog company would handle sales for an annual fee of $3,000 plus $40 per unit sold. The cost of the raw materials required to produce the log-splitting machines amounts to $90 per unit. If company management desires a return equal to 10 percent of the final selling price, what is the target conversion and administrative cost per unit? Round answer to the nearest cent. $Answer
Explanation / Answer
Statement showing computations Particulars Amount Log Splitting Machines = 5,000*700 3,500,000.00 Annual Fee Variable = 5,000*40 200,000.00 Fixed 3,000.00 Cost of direct materials = 5,000*90 450,000.00 Total Costs excluding Conversion and admin cost 653,000.00 Desired return = 3,500,000*10% 350,000.00 Total Costs excluding Conversion and admin cost and desired return 1,003,000.00 target conversion and administrative cost 2,497,000.00 target conversion and administrative cost per unit =2497,000/5000 499.40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.