59% LD 6:33 PM iPad sacct.csus.edu 1. A student obtains the following data: Mass
ID: 805965 • Letter: 5
Question
59% LD 6:33 PM iPad sacct.csus.edu 1. A student obtains the following data: Mass of test tube: 27.2877 g 28.5298 g Mass of test tube and hydrate: Mass of test tube and anhydrous residue after heating 28.0501 g The laboratory instructor identifies the sample as strontium chloride hydrate. (SrCl2.nH20) a) Calculate the mass percent of water in the hydrate? Answer: b) Calculate the number of moles of water in the hydrate sample that were driven off by heating? Answer: c) Calculate the mole ratio of water to salt in the hydrate, round to the nearest whole number. ("n" in srcl2.nH20) Answer: d) Write the correct formula for the hydrate and give the correct name? Formula: Name: Page 1 of 6 Rev. F14Explanation / Answer
1.
Mass of test tube = 27.2877 g
Mass of test tube + hydrate = 28.5298 g
mass of test tube + anhydrous = 28.0501 g
Mass of hydrate = 28.5298 -27.2877 = 1.2421 g
Mass of water lost = 28.5298 - 28.0501 = 0.4797 g
a)
That means, 1.2421 g of hydrate form has 0.4797 g of water
100 g of hydrate form contains (0.4797 / 1.2421 ) x 100 = 38.62 %
-------------
b)
Mass of water = 0.4797 g
Moles of water = 0.4797 g / 18 g/mol = 0.02665 mol (molar mass of water = 18 g/mol)
---------------------
c)
Mass of water = 0.4797 g
Moles of water = 0.02665 mol
Mass of salt = 1.2421 g - 0.4797 g = 0.7624 g
(Molar mass of SrCl2 = 158.53 g/mol)
Moles of salt = 4.81 x 10^-3 mol
Ratio of water to salt = 0.02665 : 0.00481 = 6:1
---------------------
d)
SrCl2.6H2O
Strontium chloride hexahydrate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.