The equilibrium constant Kp for the following reaction is 4.31x10^-4 at 375 cels
ID: 805880 • Letter: T
Question
The equilibrium constant Kp for the following reaction is 4.31x10^-4 at 375 celsius: N2(g) + 3H2(g) <-> 2NH3(g) In a certain experiment a student starts with 0.862 atm of N2 and 0.373 atm of H2 in a constant volume vessel at 375 celsius. Calculate the partial pressures of all species when equilibrium is reached. The equilibrium constant Kp for the following reaction is 4.31x10^-4 at 375 celsius: N2(g) + 3H2(g) <-> 2NH3(g) In a certain experiment a student starts with 0.862 atm of N2 and 0.373 atm of H2 in a constant volume vessel at 375 celsius. Calculate the partial pressures of all species when equilibrium is reached. In a certain experiment a student starts with 0.862 atm of N2 and 0.373 atm of H2 in a constant volume vessel at 375 celsius. Calculate the partial pressures of all species when equilibrium is reached.Explanation / Answer
Given -
N2(g) + 3H2(g) <-> 2NH3(g)
I(atm) 0.862 0.373 0
C -x -3x +2x
Eq (0.862-x) (0.373-3x) 2x
Since - Kp = PNH32 / PH23 * PN2
4.31x10^-4 = (2x)2 / (0.862-x)(0.373-3x)3
By solving, x = 0.00219 atm
Thus, Partial pressure of N2 = 0.862 -0.00219 = 0.859 atm
Partial pressure of H2 = 0.366 atm
Partial pressure of NH3 = 2(0.00219) = 0.00438 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.