Sulfur dioxide, SO2(g), can react with oxygen to produce sulfur trioxide, SO3(g)
ID: 801437 • Letter: S
Question
Sulfur dioxide, SO2(g), can react with oxygen to produce sulfur trioxide, SO3(g), by the following reaction2SO2+O2=2SO3
The standard enthalpies of formation for SO2(g) and SO3(g) are
deltaH= SO2(g)= -296.8 kj
dH= SO3(g)= -395.7 kJ
Calculate the amount of energy in the form of heat that is produced when a volume of 3.75 L of SO2(g) is converted to 3.75 L of SO3(g) according to this process at a constant pressure and temperature of 1.00 atm and 25.0 Sulfur dioxide, SO2(g), can react with oxygen to produce sulfur trioxide, SO3(g), by the following reaction
2SO2+O2=2SO3
The standard enthalpies of formation for SO2(g) and SO3(g) are
deltaH= SO2(g)= -296.8 kj
dH= SO3(g)= -395.7 kJ
Calculate the amount of energy in the form of heat that is produced when a volume of 3.75 L of SO2(g) is converted to 3.75 L of SO3(g) according to this process at a constant pressure and temperature of 1.00 atm and 25.0 Sulfur dioxide, SO2(g), can react with oxygen to produce sulfur trioxide, SO3(g), by the following reaction
2SO2+O2=2SO3
The standard enthalpies of formation for SO2(g) and SO3(g) are
deltaH= SO2(g)= -296.8 kj
dH= SO3(g)= -395.7 kJ
Calculate the amount of energy in the form of heat that is produced when a volume of 3.75 L of SO2(g) is converted to 3.75 L of SO3(g) according to this process at a constant pressure and temperature of 1.00 atm and 25.0 Sulfur dioxide, SO2(g), can react with oxygen to produce sulfur trioxide, SO3(g), by the following reaction
2SO2+O2=2SO3
The standard enthalpies of formation for SO2(g) and SO3(g) are
deltaH= SO2(g)= -296.8 kj
dH= SO3(g)= -395.7 kJ
Calculate the amount of energy in the form of heat that is produced when a volume of 3.75 L of SO2(g) is converted to 3.75 L of SO3(g) according to this process at a constant pressure and temperature of 1.00 atm and 25.0 The standard enthalpies of formation for SO2(g) and SO3(g) are
deltaH= SO2(g)= -296.8 kj
dH= SO3(g)= -395.7 kJ
The standard enthalpies of formation for SO2(g) and SO3(g) are
deltaH= SO2(g)= -296.8 kj
dH= SO3(g)= -395.7 kJ
The standard enthalpies of formation for SO2(g) and SO3(g) are
deltaH= SO2(g)= -296.8 kj
dH= SO3(g)= -395.7 kJ
Calculate the amount of energy in the form of heat that is produced when a volume of 3.75 L of SO2(g) is converted to 3.75 L of SO3(g) according to this process at a constant pressure and temperature of 1.00 atm and 25.0 Calculate the amount of energy in the form of heat that is produced when a volume of 3.75 L of SO2(g) is converted to 3.75 L of SO3(g) according to this process at a constant pressure and temperature of 1.00 atm and 25.0 Calculate the amount of energy in the form of heat that is produced when a volume of 3.75 L of SO2(g) is converted to 3.75 L of SO3(g) according to this process at a constant pressure and temperature of 1.00 atm and 25.0
Explanation / Answer
using the idela gas equation,
PV=nRT
or 1*3.75=n*(298/12)
or n=0.15 moles
enthalpy of the reaction=-395.7 + 296.8
= -98.9 kJ/mol
so energy produced=0.15*98.9
=14.835 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.