Sulert, Inc., produces and sells gel-filled ice packs. Sulert’s performance repo
ID: 2429191 • Letter: S
Question
Sulert, Inc., produces and sells gel-filled ice packs. Sulert’s performance report for April follows:
Actual: units sold 290,000, sales $1,450,000, variable costs 652,500, contribution margin $797,500, market size in units 1,250,000
Budgeted: units sold 300,000; sales $1,515,000, variable costs 636,300, contribution margin $878,700, market size in units 1,200,000
Required: 1. Calculate the contribution margin variance and the contribution margin volume variance. 2. Calculate the market share variance and the market size variance. (CMA adapted)
Explanation / Answer
Contribution margin variance = Actual contribution margin - Budgeted Contribution margin
= $797,500 - $878,700
= $81,200 U
Contribution margin volume variance = Standard Margin* - Budgeted Margin
= ($878,700 / 300000* 290000 ) - $878,700
= $849,410 - $878,700
= $29290 U
*Standard Margin = Budgeted margin * Actual Units
Market Size variance = Budgeted market share % * (Actual sales units - Budgeted sales units) * Average budgeted margin per unit
= (300000/1200000 * 100) * (290000 units - 300000 units) * ($878,700 / 300000)
= 25% * 10000 units* $2.929
= $7322.5 U
Market Share variance = [Actual market share % - Budgeted market share %] * Actual sales units * Average budgeted margin per unit
= [ (290000/1250000 * 100) - (300000/1200000 * 100)] * 290000 * $2.929
= [ 23.2% - 25%] * 290000 * $2.929
= 1.8% * 290000 * $2.929
= $15289.38 U
Market share % = Actual or Budgeted Units sold / Actual or budgeted market size *100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.