A sample of mercury(II) oxide is placed in a 5.00 L evacuated container and heat
ID: 800460 • Letter: A
Question
A sample of mercury(II) oxide is placed in a 5.00 L evacuated container and heated until it decomposes entirely to mercury metal and oxygen gas. The container is then cooled to 25 A sample of mercury(II) oxide is placed in a 5.00 L evacuated container and heated until it decomposes entirely to mercury metal and oxygen gas. The container is then cooled to 25 A sample of mercury(II) oxide is placed in a 5.00 L evacuated container and heated until it decomposes entirely to mercury metal and oxygen gas. The container is then cooled to 25Explanation / Answer
PV = nRT
P = gas pressure in atm = 1.73
V = volume of container in L = 5.00
n = moles of O2 = ?
R = gas constant = 0.0821 L atm / K mole
T = Kelvin temperature = 25 C + 273 = 298 K
n = PV / RT = (1.73)(5.00) / (0.0821)(298) = 0.354 moles O2
The equation for the decomposition of HgO is
2HgO ==> 2Hg + O2
1 mole of HgO produces 1 mole of O2.
0.354 moles O2 x (1 mole HgO / 1 mole O2) = 0.354 moles HgO
0.354 moles HgO x (216.6 g HgO / 1 mole HgO) = 76.7 g HgO
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.