Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sample of gas contains 4.46 moles of Ne, 0.74 moles of Ar, and 2.15 moles of X

ID: 755651 • Letter: A

Question

A sample of gas contains 4.46 moles of Ne, 0.74 moles of Ar, and 2.15 moles of Xe. If the total pressure of the sample is 2.0 atm, calculate PNe, PAr, and PXe. Please explain this question in detail to me because i am really lost Please do not answer if you are just going to answer the question if you are going to post a retarded answer on how i should learn thing ...because i am trying to learn how to do this and i have been trying to work it out all night. And my teacher made this an open class question not a homework question but i need to learn this for a test.

Explanation / Answer

number of moles of Ne = 4.46 number of moles of Ar = 0.74 number of moles of Xe = 2.15 total number of moles = 7.35 mole fraction of Ne = number of moles of Ne/total number of moles = 4.46/7.35 = 0.61 mole fraction of Ar = number of moles of Ar/total number of moles = 0.74/7.35 = 0.10 mole fraction of Xe = number of moles of Xe/total number of moles = 2.15/7.35 = 0.29 so partial pressure of Ne = 0.61 X 2 = 1.22 atm partial pressure of Ar = 0.10 X 2 = 0.2 atm partial pressure of Xe = 0.29 X 2 = 0.58 atm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote