Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sample of carbonyl bromide is sealed in a 100.0-em3 glass bulb to which a pres

ID: 1088588 • Letter: A

Question

A sample of carbonyl bromide is sealed in a 100.0-em3 glass bulb to which a pressure gauge is attached. The bulb is heated to 73.0 °C, and the gauge shows that the pressure in the bulb rises to 0.568 atm. At this temperature, the COBr2(8) is partially dissociated into CO(g) and Br2(g) according to the equation At 73.0 °C, Kp 5.40 for this reaction. Assume that the contents of the bulb are at equilibrium and calculate the partial pressure of the three different chemical species in the vessel. PcoBr2 PCO = PBrz atm atm atm

Explanation / Answer

               COBr2 (g) ----------------------> CO(g) + Br2(g)

I              0.568                                        0           0

C              -x                                            +x         +x

E           0.568-x                                     +x          +x

                   PCOBr2   = 0.568-x

                    PCO        = x

                  PBr2        = x

        Kp     =   PCO * PBr2/PCOBr2

        5.4       = x*x/0.568-x

      5.4*(0.568-x) = x^2

           x   = 0.52

                 PCOBr2   = 0.568-x    = 0.568-0.52   = 0.048atm

                 PCO        = x               = 0.52atm

                  PBr2        = x               = 0.52atm

  

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote