A sample of carbonyl bromide is sealed in a 150.0-cm^3 glass bulb to which a pre
ID: 538172 • Letter: A
Question
A sample of carbonyl bromide is sealed in a 150.0-cm^3 glass bulb to which a pressure gauge is attached The bulb is heated to 73.0 degree C, and the gauge shows that the pressure in the bulb rises to 0.883 atm. At this temperature the COBr_2(g) is partially dissociated into co(g) and Br_2(g) according to the equation COBr_2(g) Equilibrium CO(g) + Br_2(g) At 73.0degree C. K_p = 5.40 for this reaction. Assume that the contents of the bulb are at equilibrium and calculate the partial pressure of the three different chemical species in the vessel. P_COBr_2 = _____ atm P_CO = _____ atm P_Br_2 = _____ atmExplanation / Answer
Let the initial pressure of only CoBr2 be p atm
COBr2 (g) <—> CO (g) + Br2 (g)
p 0 0 (initial)
p-x x x (at equilibrium)
Given, total pressure = 0.883
so,
p-x +x+x = 0.883
p = 0.883-x
Kp = p(CO)*p(Br2)/p(COBr2)
5.40 = x*x / (p-x)
5.40 = x*x / (0.883-2x)
4.768 - 10.8*x = x^2
x^2 + 10.8*x - 4.768 = 0
This is quadratic equation (ax^2+bx+c=0)
a = 1.0
b = 10.8
c = -4.768
Roots can be found by
x = {-b + sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
x = {-b - sqrt(b^2-4*a*c)}/2a
b^2-4*a*c = 135.712
roots are :
x = 0.425 and x = -11.225
since x can't be negative, the possible value of x is
x = 0.425
SO,
p(COBr2) = 0.883-2x = 0.883 - 2*0.425 = 0.033 atm
p(CO) = x = 0.425 atm
p(Br2) = x = 0.425 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.