For women in 1960 , the average cholesterol count was 206 . Like many blood chem
ID: 800369 • Letter: F
Question
For women in 1960, the average cholesterol count was 206. Like many blood chemistry measurements, this result is measured in units of milligrams per decileter (mg dL-1).
What is the molar concentration of cholesterol in a person with this cholesterol count? (Use 386.64 g mol-1 as the molar mass of cholesterol.)
M cholesterol
Estimate the molality of the cholesterol. (Since the density will be an estimate, use 2 significant figures.)
m cholesterol
Finally, what volume of blood would contain 9.09 g of cholesterol?
L blood
Explanation / Answer
a) 206 (mg dL-1).
so in one liter, 206 * 10 = 2060 mg cholesterol = 2.06 gm cholesterol
so moles of cholesterol in 1 liter = (2.06/386.64) = 0.00532795 moles
molar concentration of cholesterol = moles of cholesterol in 1 liter = 0.00532795 M
b) density of blood taken as 1060 Kg/m^3
so, weight of 1 liter of blood = 1.06 kg
so, no.of moles of cholesterol in 1 liter = 0.00532795 moles
no.of moles of cholesterol in 1.06 kg blood = 0.00532795 moles
molality = no.of moles of cholesterol in 1kg blood
no.of moles of cholesterol in 1kg blood = (0.00532795/1.06)*1 = 0.0050264 m
c)
2060 mg of cholesterol in 1 liter of blood,
for 9.09 g of cholesterol, blood = 9.09/2.06 = 4.41262 L
Finally, what volume of blood would contain 9.09 g of cholesterol = 4.41262 L blood
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.