6) What is the voltage under standard conditons for the reaction: 2Ag(s) + I2(s)
ID: 797332 • Letter: 6
Question
6) What is the voltage under standard conditons for the reaction: 2Ag(s) + I2(s) ? 2Ag+(aq) + 2I-(aq)?
13)What is the standard voltage or cell potential of a Cr-Hg cell? (Remember to switch one-half reaction to oxidation and to balance the number of electrons--use paper.)
Cr3+(aq)+ 3e- ? Cr(s) Eo = -0.74 V
Hg2+(aq)+ 2e- ? Hg(l) Eo = +0.789 V
Explanation / Answer
13)
Cr3+(aq)+ 3e- ? Cr(s) Eo = -0.74 V
Hg2+(aq)+ 2e- ? Hg(l) Eo = +0.789 V
the lowest reduction voltage gets reversed as its most readily oxidised (loss of electrons) ie Cr becomes oxidised
therefore,
Cr(s)+Hg2+(aq) ?Cr3+(aq)+Hg(l) Eo = +0.789 V- (-0.74 V)= +0.789 V+0.74 V = 1.529v
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.