1.) A pilot balloon containing 320 liters of helium gas at 730 mm Hg and 27?C ri
ID: 794923 • Letter: 1
Question
1.) A pilot balloon containing 320 liters of helium gas at 730 mm Hg and 27?C rises to a height of 10,000 feet, where the pressure is 500 mm Hg and the temperature is -33?C. What will be the volume of the helium at 10,000 feet?
2.) What is the volume of 10.0 g of hydrogen gas at 27 ?C and 640 mm Hg oressure?
3.) A tank with a volume of 20.0 L contains 80.0 g of oxygen gas at 37?C. What is the pressure of the gas in atmosphere?
4.) What is the density of F2 (g) at 47?C and 700 torr?
5.) The density of a gas is found to be 1.45 g/L at 27?C and 0.900 atm. What is the molar mass of the gas?
Explanation / Answer
1) from the ideal gas equation P*V = n*R*T.
since the moles are constant, we get the following relation.
P1*V1/ T1 = P2*V2/ T2.
730*320/300 = 500*V2/ 240
V2 = 373.76 litres
2) for one atmospher and and 21oC it occupies 22.4
then v = 760/640 * 22.4*5 = 133 litres.
3) pressure P = 1* (22.4/20)*(310/300)*(80/16)
= 5.7866 atmospheres.
4) d = P*M / (R*T)
= (700/760) *10^5*38*10^-3 / (8.314*320)
= 1.3155 Kg/m3.
5) 1.45 = 0.900*10^5 *M / (8.314*300)
M = 0.040184 Kg
= 40.18 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.