A cell consists of a gold wire and a saturated calomel electrode (S.C.E.) in a 0
ID: 794722 • Letter: A
Question
A cell consists of a gold wire and a saturated calomel electrode (S.C.E.) in a 0.190 M AuNO3 solution at 25
A cell consists of a gold wire and a saturated calomel electrode (S.C.E.) in a 0.190 M AuNO3 solution at 25 degreeC. The gold wire is connected to the positive end of a potentiometer, and the S.C.E. is connected to the negative end of the potentiometer. What is the half-reaction for the Au electrode? Ignoring activities, if the standard reduction potential for the above reaction is Edegree = 1.69 V, what is potential of the gold electrode? The reduction potential for the saturated calomel electrode is E = 0.241 V. What is the cell voltage?Explanation / Answer
1.as we know dat the cell potential is given by
E=E0-(0.05916/n) * log(1/[Au+]
putting the value from the given question we ve
E=1.69-(0.05916/1) * log (1/0.190)
E=1.64733 V
2 . Cell voltage ll be = 1.64733 - 0.241 = 1.40633 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.