Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A mixture of two compounds, one with pKa=3 and the other with pKa=10 are dissolv

ID: 793583 • Letter: A

Question

A mixture of two compounds, one with pKa=3 and the other with pKa=10 are dissolved in 150.0 ml of ether and placed in a separatory funnel. This solution is extracted two times with 50.0ml portions of the 5% bicarb solution just prepared. This uses up all of the bicarb solution. Which of the two acids end up in the aqueous layer?

The salt extracted into the aqueous layer above is precipitated by neutralizing the bicarbonate. How many ml of the 4.0 M HCl is needed to do this?

How would you go about extracting the other acid that remains in the ether layer?

Explanation / Answer

Hello, fellow Duquesne student (I'm assuming).
1. mix 5g of NaHCO3 with 95g (=95mL) of water.
2. pKa 3 because it is the stronger acid (Thats the only thing the tutor said)
3. okay i think you convert 100 mL of NaHCO3 to g to moles. then a 1:1 ratio of NaHCO3:HCl. So now, ude dimensional analysis to go from moles of HCl to liters to mililiters.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote