The oxidation of ammonia produces nitrogen and water via the following reaction:
ID: 791270 • Letter: T
Question
The oxidation of ammonia produces nitrogen and water via the following reaction:4NH3(g) + 3O2(g) ? 2N2(g) + 6H2O(l) Suppose the rate of formation of H2O(l) is 3.0 mol/(L The oxidation of ammonia produces nitrogen and water via the following reaction:4NH3(g) + 3O2(g) ? 2N2(g) + 6H2O(l) Suppose the rate of formation of H2O(l) is 3.0 mol/(L The oxidation of ammonia produces nitrogen and water via the following reaction:4NH3(g) + 3O2(g) ? 2N2(g) + 6H2O(l) Suppose the rate of formation of H2O(l) is 3.0 mol/(LExplanation / Answer
as per rate lasw -(1/4)dNH3/dt = -(1/3)dO2/dt = (1/2)dN2/dt = (1/6) dH2O/dt
given dH2O/dt = 3 mol/Ls and hence dN2/dt = ( 2/6)(dH2O/dt) = (1/3)(3) = 1mol /Ls
-d[NH3]/dt = ( 4/6)dH2O/dt = (2/3)(3) = 2 mol /Ls
-d[O2]/dt = ( 3/6)dH2O]/dt = (1/2)(3) = 1.5
hence asnwer is only option 2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.