How do I solve the following? Using your answer for Question 2, determine the ma
ID: 791122 • Letter: H
Question
How do I solve the following?
Using your answer for Question 2, determine the mass of potassium carbonate needed to fully precipitate all the calcium from a 25 mL sample of 15% calcium chloride solution. (Note: this is the same concentration as the solution you used in Experiment
My answer to question 2 was:
15 g CaCl2 (1 mole CaCl2/110.98 g CaCl2) = 0.135 moles CaCl2
15 g K2CO3 (1mole K2CO3/138.21 g K2CO3) = 0.1085 moles K2CO3
So limiting reagent is K2CO3
I'm completely lost...thanks in advance :)
Explanation / Answer
given 25 ml of 15% Calcium chloride solution .By using wieght volume percentage
Another variation on percentage concentration is weight/volume percent or mass/volume percent. This variation measures the amount of solute in grams but measures the amount of solution in milliliters. An example would be a 5%(w/v) NaCl solution. It contains 5 g of NaCl for every 100. mL of solution.
weight of solute (in g)
volume of solution (in mL)
100 ml of the solution caontains 15 g of calcium chloride
then 25 ml of solution contains (25*15/100)= 3.75 g of Calcium Chloride.
Moles of CaCl2 = 3.75/110.98=0.0338 moles
the balanced reaction is
K2CO3 + CaCl2 = CaCO3 + 2KCl
So 1 mole of CaCl2 requires 1 mole of K2CO3 for complete precpitation
therefore 0.0338 moles of CaCl2 requires 0.0338 moles of K2CO3
mass of K2CO3 required= 0.0338*138.21=4.67 g
Volume percent =weight of solute (in g)
volume of solution (in mL)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.