A muddy creek (flow = 11.0 m^3/s and mud content = 700 mg/L) flows into a clean
ID: 788695 • Letter: A
Question
A muddy creek (flow = 11.0 m^3/s and mud content = 700 mg/L) flows into a clean river (flow= 99m^3/s and mud content = 5 mg/L). Note: 1000L = 1 m^3
a) What is the mud concentration of the combined stream (mg/L)?
b) A settling basin is built to seperate out most of the mud from the creek before it flows into the river. When the settling basin is operating at steady state, it discharged two stream - a "clean" one to the river and a "dirty" one to a disposal lagoon. The concentration of mud in the clean stream going into the river is 75 mg/L and the concentration of mud in the dirty stream from the settling basin to the lagoon is 4000 mg/L. Calculate the flow rates of the two discharge stream (L/s) that exit from the settling basin. (Hint: Draw the diagram First!)
Explanation / Answer
the mud concentration of the combined stream is = 11*700+99*5/110
=74.5mg/m^3
=74.5 *10^-3 mg/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.