A muddy bicycle tire with a radius of 34.0 cm has been tire turns mounted above
ID: 2220035 • Letter: A
Question
A muddy bicycle tire with a radius of 34.0 cm has been tire turns mounted above the ground for cleaning. The vertical distance from the tire axle to the ground is 57.2 cm. r The tire has been given a good spin in the direction shown, with a starting rate of 180 rpm, but thereafter it has been gradually slowing at a rate of .0692 rad/s2. The tire has been spinning for exactly 1 minute when two chunks of mud, located at positions A and B, simultaneously fly off the tire. Each chunk lands on the ground, (touching no other object meanwhile). How much time elapses between their moments of impact with the ground?Explanation / Answer
Given ?o=6p rad/s, a=-6.92 rad/s², t=60s, s=0.572m, g=9.8m/s² The equation of motion that applies here is: ? = ?o+at = (6p)+(-6.92)(60) = -396 rad/s Which is obviously wrong. The 180rpm seems reasonable, so I'm guessing the "gradual slowing" of 6.92 rad/s² is a typo. If we try 0.692 rad/s, it gives us ?=-23 rad/s, which is better but still wrong. If we try 0.0692 rad/s², it would take 4.5 minutes to stop the wheel which is reasonably gradual. So then we have: ? = 14.7 rad/s. The mud chunk A from the wheel side spinning downward would hit ground first: v = r? = 5m/s The equation of motion that applies here is: s = vt+½gt² 0 = ½gt²+vt-s = 4.9t²+5.0t-0.572 Which can be solved for time t using quadratic equation. ta = 0.10s The mud chunk B from the wheel side spinning upward would hit ground last. Using the same equation of motion and quadratic equation gives us: tb = 2v/g = 1.02s t = tb-ta = 0.92s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.