The equilibrium constant, K c , is calculated using molar concentrations. For ga
ID: 788387 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, K c , is calculated using molar concentrations. For gaseous reactions another form of the equilibrium constant, K p , is calculated from partial pressures instead of concentrations. These two equilibrium constants are related by the equationK p =K c (RT) ?n where R=0.08206 L?atm/(K?mol) , T is the absolute temperature, and ?n is the change in the number of moles of gas. For example, consider the reactionN 2 (g)+3H 2 (g)?2NH 3 (g) for which ?n=2?(1+3)=?2 .
Part A
For the reaction3A(g)+3B(g)?C(g) K c = 95.2 at a temperature of 309 ? C .Calculate the value of K p?.
Part B
For the reaction X(g)+3Y(g)?3Z(g) K p = 3.59
Explanation / Answer
a)
T=309+273.15=582.15 K
Kp=Kc(RT)^-5=3.857*10^-7 atm^-5
b)Kp=Kc(RT)^(-1) where T=(273.15+353)=626.15K
=>Kc=Kp*RT
=3.59*10^-2*8.314*626.16 l/mol=186.91 l/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.