What is the FORMULA for the limiting reagent? What amount of the excess reagent
ID: 787664 • Letter: W
Question
What is the FORMULA for the limiting reagent?
What amount of the excess reagent remains after the reaction is complete?
For the following reaction, 15.4 grams of magnesium nitride are allowed to react with 12.8 grams of water. magnesium nitride (s) + water (l) rightarrow magnesium hydroxide (aq) + ammonia (aq) What is the maximum amount of magnesium hydroxide that can be formed? What is the FORMULA for the limiting reagent? What amount of the excess reagent remains after the reaction is complete?Explanation / Answer
Mg3N2 + 6H2O -------> 3Mg(OH)2 + 2NH3
Mg3N2 moles = 15.4/100.9 = 0.1526
12.8 gm water = 12.8/18 = 0.71
H2O is limiting reagent
Mg(OH)2 moles = 0.71 x 3/6 = 0.355 , Mg(OH) 2 max = 0.355 x 58.32 = 20.7 gm
excess Mg3N2 = ( 0.1526 ) -( 0.71/6) = 0.0342 moles
excess Mg3N2 = 0.0342 x 100.9 = 3.457 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.