I am not sure how to solve the following questions (answers are provided). Could
ID: 786739 • Letter: I
Question
I am not sure how to solve the following questions (answers are provided).
Could someone please show me how to get the following answers?
An object with a mass of 2 kg is found to be moving in the x-direction such a way that its position has the following time dependence: x(t) = 5t^2 (where x and t are in SI units of m and s, respectively)
a). How much work would be required to slow the object back down to the velocity it had at t = 0s?
Ans). -2500 J
b). If the initial potential energy of the object (at t = 0 s) is 10 J, what is the value of its potential energy at t = 5s?
Ans). -2490 J
Explanation / Answer
x(t) = 5t^2
v=10t
a=10
distance covered in that time=125m
work= f*displacement=2*10*125=-2500j
2)at t=0 Pe=10J
at t=5 sec
v= 50m/s
KE=PE=-1/2*2*50^2=-2500 J
Total PE=-2500+10=-2490 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.