How many mL of carbon dioxide are expected from the fermentation of 0.015 kg of
ID: 786055 • Letter: H
Question
How many mL of carbon dioxide are expected from the fermentation of 0.015 kg of sucrose with 65% efficiency, when the temperature is 85oF and the pressure is 1.25 atm?
(density of ethanol 0.789 g/mL)
If the evolved carbon dioxide produced in the question above was collected in a balloon whose maximum capacity is 0.5 L, will the balloon burst?
C12H22O11 + H2O rigtarrow Zymases 4 CH3CH2OH + 4 CO2 How many mL of carbon dioxide are expected from the fermentation of 0.015 kg of sucrose with 65% efficiency, when the temperature is 85oF and the pressure is 1.25 atm? (density of ethanol 0.789 g/mL) If the evolved carbon dioxide produced in the question above was collected in a balloon whose maximum capacity is 0.5 L, will the balloon burst?Explanation / Answer
moes of sugar= 0.015/342 = 4.38*10^-5 = moles of C02 formed
65 % efficiency = 0.65 * 4.38*10^-5 = 2.85*10^-5 = moles of co2
vol ofCO2 if this had been in standard state = moles*22.4 l
P1 * V1 / T1 = P2 V2 / T2 1.25 * V2 / 302.44 = 1 * 22.4 * MOLES OF CO2 / 273
V2 = 5.65 * 10 ^ -4 l = 0.565 ML
BLOON WILL NOT BURST
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.