How many mL of a o.110 M NaoH would be required to neutralize a 0.450 g sample o
ID: 523451 • Letter: H
Question
How many mL of a o.110 M NaoH would be required to neutralize a 0.450 g sample of aspirin sample. You may assume aspirin is acetylsalicylic acid. molar mass = 180 g/mol. When KSCN is added to an aqueous solution containing Fe^+3 a deep red solution appears. If NaF is added to the iron solution before the KSCN, the red color is not produced. a. Assuming Fe^+3 has a coordination number of 6, write the formula for each of the 2 Fe complexes. __________ __________ b. Which is the stronger ligand? Write the formula of the more stable complex. Justify your conclusion.Explanation / Answer
Q1.
V = ? for M = 0.11 NaOH
aspirin = 0.45
MW = 180 g /mol
mol = mass/MW = 0.45/180 = 0.0025 mol of aspirin
note that aspirin is monoprotic so
0.0025 mol of aspirin = 0.0025 mol of base
M = mol/V
V = mol/M
V = 0.0025 / 0.11 = 0.0227272 Liters = 22.72 mL required
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.