Suppose you have a glass tube which is 1 m long and 2.5 cm in diameter. Concentr
ID: 786002 • Letter: S
Question
Suppose you have a glass tube which is 1 m long and 2.5 cm in diameter. Concentrated HCl acid is placed at one end of the tube and concentrated NH3 solution is placed at the other end. The apparatus is setup so that HCl(g) and NH3(g) can simultaneously start to diffuse along the tube until the two gases meet and react via
HCl(g) + NH3(g) ?? NH4Cl(s)
where the resulting NH4Cl(s) forms a white ring on the walls of the glass tube. What the distance is the NH4Cl(s) white ring from the end of the glass tube with the NH3 solution? Show your work/explain your reasoning.
Explanation / Answer
rate of diffusion is inversely proportional to the molar mass and hence
NH3 will move faster than HCl.
so ratio of the distances of HCl to NH3=17/36.5
so distance moved by NH3 be x .so,
x+(17/36.5)*x=1
or x=0.6822 m
=68.22 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.