1.) ItIt is desired to make 1.00 L of 1.34 M NaNO2 from a more concentrated 5.48
ID: 785619 • Letter: 1
Question
1.) ItIt is desired to make 1.00 L of 1.34 M NaNO2 from a more concentrated 5.48 M NaNO2.
a. How many moles of NaNO2 will be contained in the 1 liteer, 1.34 solution after it is made?
b. What volume of concentrated 5.48 M NaNO2 solution will contain this number of moles?
c. If this volume of concentration NaNO2 (answer to b) is diluted to 1 liter, what will be the molarity of the solution?
ItIt is desired to make 1.00 L of 1.34 M NaNO2 from a more concentrated 5.48 M NaNO2. How many moles of NaNO2 will be contained in the 1 liteer, 1.34 solution after it is made? What volume of concentrated 5.48 M NaNO2 solution will contain this number of moles? If this volume of concentration NaNO2 (answer to b) is diluted to 1 liter, what will be the molarity of the solution?Explanation / Answer
a)1.34=n/1=1.34moles
b)5.48=1.34/v
=>v=0.244L
C)M=n/L
=1.34/1=1.34M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.