How many moles would you need to make the buffer? Suppose you are working in a B
ID: 785471 • Letter: H
Question
How many moles would you need to make the buffer?
Explanation / Answer
buffer conc = 0.1M =[H2PO4-]+[HPO42-] ,
pH = pka2 + log [HPO42-]/[H2PO4-]
7.8 = 7.2 + log [HPO42-]/[H2PO4-]
[HPO42-] = 2.389 [H2PO42-]
now by solving two equations we get
1 =( 2.389 + 0.1)[H2PO4-]
[H2PO4-] = 0.4 M
[HPO42-] = 0.6 M
vol = 1 liter , hence moles = M x 1
hence 0.4 moles of H2PO4- and 0.6 moles of HPO42- are moxed to get buffer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.