During an experiment , a student adds 0.601g of calcium metal to 150.0 mL of 1.6
ID: 784866 • Letter: D
Question
During an experiment , a student adds 0.601g of calcium metal to 150.0 mL of 1.65 M HCl.
The student observes a temperature increase of 130.0 C for the solution.
Assuming the solution's final volume is 150.0 mL, the density is 1.00 g/mL, and the specific heat is 4.184 J/(g C), calculate the heat of the reaction.
Delta H = KJ/mol
( the answer is not 5439 nor 5461)
Explanation / Answer
moles of HCL = 1.65*150*10^-3 = 0.2475 moles
Moles of calcium = 0.601/40 = 0.015 moles
1 mole of Ca reacts with 2 moles of HCl
so,
Ca is limiting reagent,
heat of reaction = m*s*dT = 4.184*0.601*130/0.015 = 21793.06 J/mol = 21.8 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.