During a year of operation, a firm collects $175,000 in revenue and spends $80,0
ID: 1192513 • Letter: D
Question
During a year of operation, a firm collects $175,000 in revenue and spends $80,000 on raw materials, labor expense, utilities, and rent. The owners of the firm have provided $500,000 of their own money to the firm instead of investing the money and earning a 14 percent annual rate of return.
The explicit cost of the firm are $______. The implicit costs are $______. Total economic cost is $_______.
The firm earns economic profit of $_______.
The firm’s accounting profit is $________.
If the owners could earn 20 percent annually on the money they have invested in the firm, the economic profit on the firm would be _______ (when revenue is $175,000).
Explanation / Answer
The explicit cost is the out of pocket cost incurred by a firm. In this case its $80,000.
Implicit cost is $570,000, that is, $500,000+14% of $500,000. which is own resources.
Total cost is $80,000+$570,000 = $650,000
Accounting profit = Revenue-cost = $175,000-$80,000 = $95,000 (this excludes the implicit costs, only explicit costs are added)
Economic profit = Revenue-cost = (implicit costs are also added into it) 175000-570,000-80,000 = -$475000.
Economic profit when rate of return is 20%, so 500,000+20% of 500,000 = $600,000.
Economic profit = 175000-600,000-80,000 = $590,5000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.