Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

During a testing process, a worker in a factory mounts a bicycle wheel on a stat

ID: 2259942 • Letter: D

Question

During a testing process, a worker in a factory mounts a bicycle wheel on a stationary stand and applies a tangential resistive force of 115 N to the tire's rim. The mass of the wheel is 1.70 kg and, for the purpose of this problem assume that all of this mass is concentrated on the outside radius of the wheel. The diameter of the wheel is 60.0 cm. A chain passes over a sprocket that has a diameter of 8.75 cm. In order for the wheel to have an angular acceleration of 4.60 rad/s2, what force must be applied to the chain? (Enter the magnitude only.)
N

Explanation / Answer

Torque = Inertia x alpha (angular acceleration rad/s^2)
Torque also equals force x radius

First of all lets find the inertia of the wheel.

hoop = mr^2 = 1.70 x 0.30^2 = 0.153kg-m^2

Torque = 0.153 x 4.6 = 0.7038 Nm

0.7038/radius = force
0.7038/0.04375 = 16.08 N

force applied to attain acc of 4.6 rad/s^2 is 16.08 N

115 N x 0.30m = 34.5 Nm

34.5/ 0.04375 = 788.57 N

Total = 16.08 + 788.57 = 804.65 N (answer)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote