During a solar eclipse, the moon (of mass 7.36 times 10^22 kg). Earth (of mass 5
ID: 1568207 • Letter: D
Question
During a solar eclipse, the moon (of mass 7.36 times 10^22 kg). Earth (of mass 5.98 times 10^21 kg), and Sun (of mass 1.99 times 10^30 kg) lie on the same line, with the moon between Earth and the Sun. What gravitational force is exerted on the moon by the Sun? The universal gravitational constant is 6.673 times 10^-11 N middot m^2/kg^2, the Earth-moon distance is 3.84 times 10^8 m, and the Earth-Sun distance is 1.496 times 10^11 m. Answer in units of N. What gravitational force is exerted on the moon by Earth? Answer in units of N. What gravitational force is exerted on EarthExplanation / Answer
F = G(M*m)/r^2
gravitational force is exerted:
a) on the moon by the sun?
M(sun) = 1.99 x 10^30 kg
m(moon) = 7.36 x 10^22 kg
r = 1.496 x 10^11 m
F = 6.673 x 10^(-11) [(1.99 x 10^(30)) (7.36 x 10^(22))] / [1.496 x 10^(11)]^2
F = 4.37 x 10^(20) N
b) on the moon by earth?
m(earth) = 5.98 x 10^(24) kg
F = 6.673 x 10^(-11) [(1.99 x 10^(30)) (5.98 x 10^(24))] / [1.496 x 10^(11)]^2
F = 3.55 x 10^(22) N
c) on the earth by the sun?
M(earth) = 5.98 x 10^(24) kg
m(moon) = 7.36 x 10^(22) kg
r = 3.84 x 10^(8) m
F = 6.673 x 10^(-11) [(5.98 x 10^(24)) (7.36 x 10^(22))] / [3.84 x 10^(8)]^2
F = 1.99 x 10^(20) N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.