During a quasi-static expansion of a gas in an adiabatic container, the pressure
ID: 1605381 • Letter: D
Question
During a quasi-static expansion of a gas in an adiabatic container, the pressure at any moment is given by the equation PV^gamma = K, where gamma and K are constants. Show that the work done in expanding from a state (P_i, V_i) to a state (P_f, V_f) is W = -P_i V_i - P_f V_f/gamma - 1. If the initial pressure and volume are 10^6 Pa and 10^-3 m^3, respectively, and the final values are 2 times 10^5 Pa and 3.16 times 10^-3 m^3, respectively, how much work is done on a gas having gamma = 1.4? Data Find Diagram Formulas ManipulationsExplanation / Answer
Given that
initial pressure P1=10^6 pa
volume V1=10^-3 m^3
finial pressure P2=0.2*10^6 pa
volume V2=3.16*10^-3 m^3
now we find the work done on the gas
the work done W=P2V2-P1V1/n-1
=3.16*10^-3*0.2*10^6-10^6*10^-3/1.4-1
=-0.368*10^3/0.4
=-920 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.