Ok so I just read an article that said that 3000 tons of sea water was contamina
ID: 784678 • Letter: O
Question
Ok so I just read an article that said that 3000 tons of sea water was contaminated in Fukushima. So I wanted to know the volume of 3000 tones of seawater; to figure out the oceans percent contamination.
Average temp in japan 29C or 302.15K=T
Vapor pressure of salt water at 29C = 30.08 Torr = 0.039578953 ATM=P
R=0.082057 L*ATM/K*mol
MW(H2O)=18.01528 g/mol
PV = (nRT) ==> P / R T = n / V ===> P / (RT) = (g / MW ) / V ===> (P*MW) / (RT) = g / L
g/L= [ P(atm)*MW(H2O) ] / [ R(.082075 L*ATM/ K* mol) * T(k) ]
g/L = 0.02875855655298 this is my density used for my conversion
3000 tonnes ===> (2,205 lbs / 1 tonnes) (3000 tonnes) = 6.615 E 6 lbs
6.615E6 lbs===> (453.59237 g / lb ) (6.615E6 lbs) = 3.000513528 E 9 grams
(3.000513528 E 9 g) (1/(0.02875855655298 g/L ) ) = 1.043346359 E 11 L contaminated
Liters of h20 in the ocean 1.26 E 21 L
(1.043346359 E 11 contaminated / 1.26 E 21 L Ocean total ) (100 for percent) = 8.28 E -9 % contaminated.
My question is did I screw up somewhere? Thanks for your help in advance.
Explanation / Answer
You have taken "vapour pressure" of sea water.....which is pressure exerted by vapour on water
Hencne this vapour is actually GAS and then you have taken this gas pressure to calculate gas density
BUT actually You wanted to KNOW THE VOLUME OF WATER and no the volume of VAPOUR OF WATER (GAS)
You could have simply used the relation density = mass/volume
ANyway, great effort......at least you applied science in pratical
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.