I am trying to finish my last lab of the semester but am having trouble figuring
ID: 784570 • Letter: I
Question
I am trying to finish my last lab of the semester but am having trouble figuring it out. Please explain how you get your answer!!
Data:
Cuvette 1: 4mL of CuSO4 and 6mL of HNO3
Cuvette 2: 7mL of CuSO4 and 3mL of HNO3
Cuvette 3: 10mL of CuSO4 and 0mL of HNO3 Cu2+ Concentration is 0.24M
The dilution factor for cuvette 1 is 0.4 and for cuvette 2 it's 0.7.
1. Calculate the actual concentration of Cu2+ ion in your samples(both samples). Because you are simply diluting a copper containing solution of known concentration, you can use the equation
(conc. of original solution )*(volume of standard Cu2+)=(concentration of dilute solution)*(total solution volume)
Explanation / Answer
C1 * V1 = C2 * V2
therefore concentration in curvettte 1 and curvette 2 can be found out from the concentration in curvette 3
Cuvette 1 :
C1 * 4 = 0.24 * 10
C1 = 0.6 M
Cuvette 2
C2 * 7 = 0.24 * 10
C2 = 0.34 M
We know
D = Dilution Factor
D1 = 0.4 D2=0.7
V = Volume
C = Concentration
old = Prior to dilution step
new = Following dilution step
D = C old/ C new
for
Cuvette 1 :: C new = C old / D = C1 / D1 = 0.15 M
Cuvette 2 :: C new = C old / D = C2 / D2 = 0.048 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.