An experiment was performed to determine the solubility and the solubility produ
ID: 783289 • Letter: A
Question
An experiment was performed to determine the solubility and the solubility product constant of gallic acid, a monoprotic organic acid (gmm=170.12). The equilibrium involved is: C6H5O3COOH(s) <-----> C6H5O3COO-(aq) + H+(aq)
Titrations using 1.14x10^-1M NaOH were performed.
Determination 1 2 3
Temp of solution, C 20.2 20.4 20.1
Vol of acid solution titrated, mL 25.00 22.00 20.10
Vol of NaOH solutions used, mL 14.61 13.02 11.73
Calculate the following:
1. number of moles of NaOH used
2. number of moles of H+ titrated
3. [H+] in acid solution
4. [C6H5O3COO-] in acid solution
5. Ksp
6. Solubility of acid in g per 100mL
Please solve all of these questions for each determination and show work!! Thank you so much.
Explanation / Answer
1.
Amount of 0.114M NaOH volume used = 14.61+13.02+11.73= 39.36ml
Amount of NaOH moles used = 0.114/1000x39.36 = 0.00449
So 0.00449 moles of NaOH used.
2.
Mole ratio NaOH:H+ =1:1
So amount of H+ used for titration is 0.00449 moles
3.
Total volume of H+ used = 25.00+22.00+20.10= 67.1ml
[H+] = (0.00449/67.1)x1000 = 0.0669M
[H+] = 0.0669M
4.
Mole ratio H+:C6H5O3COO- = 1:1
So [H+] = [C6H5O3COO-] = 0.0669M
[C6H5O3COO-] = 0.0669M
5.
Ksp = [H+][C6H5O3COO-] = 4.48x10^-3M^2
Ksp = 4.48x10^-3M^2
6.
Dissolved [H+] or [C6H5O3COO-] = 0.0669M
Solubility of C6H5O3COOH in 1L = 0.0669
Molar mass of C6H5O3COOH = 170.12g/mol
Solubility of C6H5O3COOH in 1L = 0.0669x170.12 = 11.381g
Solubility of C6H5O3COOH in 100ml = 11.381/10 = 1.138g
So the solubility per 100ml is 1.138g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.