A peanut is burned in a calorimeter made from an aluminum can. The peanut weighe
ID: 782460 • Letter: A
Question
A peanut is burned in a calorimeter made from an aluminum can. The peanut weighed 0.780 g before combustin and .054 g after combustion. The temperature change of aluminum can filled with 200 ml of water was 15.3. (Density of water = 1.00g/C)
1) What is the mass of the peanut burned?
2) What is the mass of water in the can?
3) Calculate the amount of energy in Cal of the peanut:
4) calculate teh amount of energy per gram (Cal/g) of the nut:
5) Calculate the amount of energy per gram (KJ/g) of the nut:
Explanation / Answer
1) 0.78-0.054 = 0.726 gm burnt
2) mass of water = 200 x 1 = 200 gm
3) energy produced = specific heat of water xtemp change x mass of water
= 4.18 x15.3 x 200 = 12790.8 Joules
= 12790.8 x0.239 = 3057 Cal is amt of energy of peanut
4) 3057/0.726 = 4210.75 Ca/gm
5) E = 1290.8 J/0.726 = 1778 Joules/gm = 1.778 KJ/gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.