A patient weighing 40kg is to receive 2mEq of NaCl per kg of body weight. How ma
ID: 137683 • Letter: A
Question
A patient weighing 40kg is to receive 2mEq of NaCl per kg of body weight. How many milliliters of normal saline solution (0.154M) should be administered?The posted answer is 519mL. I just can’t figure out how to get to that answer. A patient weighing 40kg is to receive 2mEq of NaCl per kg of body weight. How many milliliters of normal saline solution (0.154M) should be administered?
The posted answer is 519mL. I just can’t figure out how to get to that answer.
The posted answer is 519mL. I just can’t figure out how to get to that answer.
Explanation / Answer
Molecular weight of Nacl is 58.5
Formula to solve this eqation is :-
mg = mEq × atomic , molecular or formula weight / valence
Total mEq required= 40 ×2 = 80 mEq
mg= 80×58.5/1(valence)
mg= 80×58.5 =4680
0.9g ______________ 100 ml
1g_________________100/0.9 = 111.1(approx)
To convert in ml
4680/1000=4.680 ml
Now, 4.680×111.1= 519.9 ml solution should be administered.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.