Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This is the assignment: You need to make 10 mL of a 1% silver nitrate solution i

ID: 779514 • Letter: T

Question

This is the assignment:

You need to make 10 mL of a 1% silver nitrate solution in water. Remember the units!

A) How much of the drug substance has to be used (calculate)?
B) How much NaCl do you need to add to hace an isotonic preparation?
C) If you instead of NaCl wanted to use potassium nitrate to make the solution isotonic, how much potassium nitrate would you add?
D) How much water do you need to dissolve the, in question A, calculated mass of drug substance to make the solution isotonic?
E) What volume of an isotonic buffer-solution do you need to add to the drug solution to make the finished drug/product?

Thank you in advance

Explanation / Answer

A) AgNO3 mass of 0.1 g per 9.9 gm water makes 1% solution ,

B) for AgNO3 M = ( 0.1/169.87) /0.01 = 0.059 M , for NaCl i=2 , hence M =(0.059/2) = 0.0294,

mass of NaCl = ( 0.0294x0.01) x58.5 = 0.0172 gm ,

C) for KNO3 i=2 , hence M =(0.059/2) = 0.0294 , mass of KNO3 = 0.0294x0.01x101.3 = 0.0297 gm ,

D) water for A = 9.9 ml,

E)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote