An automobile starter motor has an equivalent resistance of 0.0470 and is suppli
ID: 779195 • Letter: A
Question
An automobile starter motor has an equivalent resistance of 0.0470 and is supplied by a 12.0 V battery with a 0.0120 internal resistance. (a) What is the current (in A) to the motor? (b) What voltage (in V) is applied to it? (c) What power (in kW) is supplied to the motor? kW (d) Repeat these calculations for when the battery connections are corroded and add 0.0900 to the circuit. (Significant problems are caused by even small amounts of unwanted resistance in low-voltage, high-current applications.) current voltage power kwExplanation / Answer
a) current I = emf / Rtot = 12 /(0.047 + 0.0120 ) = 203.4 A
b ) V = I R = 203.4 * 0.047 = 9.56 V
c ) power = V2 / R = 9.562 / 0.047 = 1944 W = 1.94 kW
d) current I = emf / Rtot = 12 /(0.047 + 0.0120 + 0.0900) = 80.54 A
V = I R = 80.54 * 0.047 = 3.78 V
power = V2 / R = 3.782 / 0.047 = 305 W = 0.305 kW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.