An automobile manufacturer obtains the microprocessors used to regulate fuel con
ID: 3197625 • Letter: A
Question
An automobile manufacturer obtains the microprocessors used to regulate fuel consumption in its automobiles from three microelectronic firms: A, B, and C. The quality-control department of the company has determined that 7% of the microprocessors produced by firm A are defective, 8% of those produced by firm B are defective, and 9.5% of those produced by firm C are defective. Firms A, B, and C supply 35%, 20%, and 45%, respectively, of the microprocessors used by the company. What is the probability that a randomly selected automobile manufactured by the company will have a defective microprocessor?
Explanation / Answer
P(A) = 0.35, P(B) = 0.20, P( C) = 0.45
P(Defective |A) = 0.07, P(Defective | B) =0.08, P(Defective | C) = 0.095
P(Defective) = P(A) * P(Defective |A) + P(B) * P(Defective |B) + P(C) * P(Defective |C)
= 0.35 * 0.07 + 0.20 * 0.08 + 0.45 * 0.095
= 0.08325
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.