Given the situation in the figure. The mass m1 is 0.68 kg and it is located at x
ID: 778781 • Letter: G
Question
Given the situation in the figure. The mass m1 is 0.68 kg and it is located at x1 = 25 cm. The pivot point is represented by the solid triangle located at x = 60 cm. The mass of the meter stick (mms = 0.40 kg) is located at its geometric center, xms = 50 m. The mass m2 is 0.26 kg and it is located at x2 = 85 cm. Calculate the net torque about the pivot (in Nm with the proper sign) due to these three weights. Use g = 9.79 m/s2. Do not include units with the answer.
0 10 20 30 4050 60 70 80 90 100 ln msExplanation / Answer
here,
m1 = 0.68 kg
m2 = 0.26 kg
mms = 0.4 kg
the net torque about the pivot , T = m1 * g * 0.35 + mms * 9.81 * 0.1 - m2 * g * 0.25
T = 0.68 * 9.81 * 0.35 + 0.4 * 9.81 * 0.1 - 0.26 * 9.81 * 0.25 N.m
T = 2.1 N.m
the net torque about the pivot 2.1 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.