Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 333-g glider slides down an air track as shown in figure 1 on the lab manual.

ID: 778630 • Letter: A

Question

A 333-g glider slides down an air track as shown in figure 1 on the lab manual. How fast is it going after it has lost a height of 0.600 m? 1. 2. What is the difference between energy and power? Is the PG&E; bill really a power bill? 3 A flower pot falls from rest to the ground below. If the mass of the pot is m and its initial height is h, which statement below is correct? A. The KE of the flower pot when it hits the ground does not depend on m. B. The KE of the flower pot when it hits the ground is proportional to h. C. The speed of the flower pot when it hits the ground depends on m. D. The speed oft E. None of the above alternatives are correct.

Explanation / Answer

1)This is an energy conservation problem

Mechanical energy = Kinetic energy + Potential energy

Here starting velocity is needed, so I will assume that it starts at 0.

In the starting position:

Kinetic energy = m.v²/2

Since velocity is 0, so kinetic energy is 0 because the glider is standing still.

Potential energy = mgh
= 0.333 x 9.8 x 0.6
= 1.95804 J
= the total mechanical energy of this system, since kinetic energy is still 0 Joule.

Now the object starts to move and all this potential energy gets converted to kinetic energy.

Thus, total knietic energy of the glider in motion = potential energy in the starting position

Kinetic energy = 1.95804 J = m.v²/2
1.95804 = 0.333 x v² / 2
1.95804 x 2 / 0.333 = v²
v² = 11.76
v = 3.430 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote