A certain toaster has a heating element made of Nichrome wire. When the toaster
ID: 777725 • Letter: A
Question
A certain toaster has a heating element made of Nichrome wire. When the toaster is first connected to a 120-V source (and the wire is at a temperature of 20.0°c), the initial current is 1.83 A. The current decreases as the heating element warms up. When the toaster reaches its final operating temperature, the current is 1.51 A (a) Find the power delivered to the toaster when it is at its operating temperature 181.2 (b) What is the flnal temperature of the heating element? 10.2 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully..cExplanation / Answer
here,
initial resistance ,R0 = 120 /1.83 = 65.6 ohm
final temprature , R = 120 /1.51 = 79.5 ohm
b)
let the final temprature be Tf
R = R0 * (1 + alpha * ( Tf - 20) )
79.5 = 65.6 * ( 1 + 0.4 * 10^-3 * ( Tf - 20))
solving for Tf
Tf = 549.8 degree C
the final temprature is 549.8 degree C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.