A 9 kg sledge hammer head is initially moving downward at 5 m/s and eventually c
ID: 777625 • Letter: A
Question
A 9 kg sledge hammer head is initially moving downward at 5 m/s and eventually comes to
a rest after hitting a concrete cinder block.
a) Calculate the magnitude of the impulse to the hammer head while coming to a stop
b) If the block does not break, the hammer head comes to a stop in only 0.02 seconds. What is the
magnitude of the average net force acting on the block while it comes to a stop in this case?
c) If the block does break, the hammer head comes to a stop in over a longer time of 0.22 seconds. What
is the magnitude of the average net force acting on the block while it comes to a stop in this case?
Explanation / Answer
Mass of the sledge hammer m = 9 kg
Initial velocity of the hammer u = 5 m/s
Final velocity of the hammer v = 0
Change in the velocity of the hammer v = v - u
= 0 - 5
= - 5 m/s
Impulse on an object is equal to the change in momentum of the object.
I = P = ( mv ) = m v ................ ( 1 )
a) Impulse to the hammer I = m v
= 9 × ( - 5 )
= - 45 kg m/s
Negative sign indicates that momentum of the hammer decreases
Magnitude of the Impulse to the hammer is I = 45 kg m /s
b) Impulse on an object is defined also as the product of the average force and time interval in which force acts.
I = Favg × t
Favg = I / t
Time interval in which hammer comes to rest is t = 0.02 s
Magnitude of the average force acting on the block
Favg = I / t
= 45 / 0.02
= 2250 N
C) Time interval in which hammer comes to rest is t = 0.22 s
Average force acting on the block is
Favg = I / t
= 45 / 0.22
= 204.54 N
So average force acting on the block is Favg = 204.54 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.