You have been hired to check the technical correctness of an upcoming made-for-T
ID: 776629 • Letter: Y
Question
You have been hired to check the technical correctness of an upcoming made-for-TV murder mystery that takes place in space. In one scene, a brave astronaut is out on an emergency spacewalk without a tether to rescue a fellow astronaut. She is 113 m away from her spaceship (and not moving relative to it) when a 9.8-kg piece of space debris moving at 6.2 m/s towards her hits her backpack and becomes embedded in it. The thrusters in the backpack are damaged and she only has 3 minutes and 50 seconds of air left (just the right amount of time for a flashback, of course). Fortunately, the impact pushes her directly towards the spaceship. Does she have enough air to survive? The total mass of the astronaut and space suit is 90 kg.
Explanation / Answer
applying momentum conservation for the collision,
(9.8 x 6.2) + (90 x 0) = (90 + 9.8) v
v = 0.609 m/s
time = d / v = 113 / 0.609
t = 185.6 sec Or 3.09 min
t = 3 min 5.6 sec
Yes, She have enough air to survive.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.